top of page

Gyakori kérdések

MI IS AZ A COACHING? HOGYAN ZAJLIK EZ A GYAKORLATBAN?

- A coaching egy lehetőség arra, hogy egy professzionális, támogató személlyel együtt gondolkodva végigmenj egy eddig fel nem fedezett úton. Ezen az úton új perspektívából tekintheted végig eddigi életed állomásait, szerepeit: legyen az a munka világa vagy magánélet terepasztala. 
- Coachként az a feladatom, hogy egy olyan szakmai és bizalmi kapcsolatot tudjunk együtt kialakítani, ahol tabuk nélkül sikerül megtalálnunk azokat az esetleges akadályokat, amelyek meggátolták a rég vágyott céljaid elérését a mindennapokban.  A beszélgetéseink során ezeket az "elakadásokat" igyekszünk majd feloldalni, valamint a benned rejlő képességeket felszínre hozni. 
- A közös utunk végéhez közeledve pedig arra fogunk összpontosítani, hogy az általad meghatározott célt minél sikeresebben, tudatosabban elérd.

MI A KÜLÖNBSÉG A BUSINESS ÉS
LIFE COACHING KÖZÖTT?

- A business coaching többek között a munkahelyi teljesítmény növelésére a szakmai kompetenciák célzott fejlesztésére helyezi hangsúlyt. Ezek a foglalkozások elősorban vezetőknek, vállalkozóknak, alkalmazottaknak ajánlott.

Leggykoribb problémakörök (melyektől természetesen igény szerint eltérhetünk): ​

  • Stresszkezelés, stresszoldás

  • Munkahely- karrier váltás

  • Főnök/kolléga kommunikációja

  • Delegálás, motiválás

- Life coaching során az élet bármely területét érinthetik azok a célok, amelyek az ügyfél vágyai, álmai megvalósuláshoz szükségesek és a megelégedettséget jelentik számára.

Leggykoribb problémakörök (melyektől természetesen igény szerint eltérhetünk): 

  • Kapcsolati, kommunikációs nehézségek szeretteinkkel, barátainkkal

  • Munka-magánélet egyensúlya

  • Tudatos életmód kialakítása (mindfulness)

  • Személyes fejlődés​​

- A két terület teljesen nem választható el egymástól, léteznek olyan "elakadások", melyek ugyan az egyes részterületekről sajátjai, mégis ok-okozati összefüggésben állnak egymással. 

  • Érdekérvényesítés, asszertivitás

  • Konfliktuskezelés

  • Időgazdálkodás

MI A KÜLÖNBSÉG A TERÁPIA ÉS A COACHING KÖZÖTT?

- A legszembetűnőbb különbség talán az, hogy a coaching egy megoldandó kérdésre koncentrál, mely hatással van a jelenre és jövőbeni változást eredményez; szemben a terápiával, ami a múltban felmerülő előzményekkel és okokkal foglalkozik.
- Coachként nem állít(hat)ok fel diagnózist, és nem alkalmaz(hat)ok semmilyen terápiás kezelést. Ettől függetlenül lehetnek észrevételeim, hogy a coachee válaszainak mi a mozgatórugója, ezek megválaszolására alkalmaz(hat)om a "segítő kérdéseket".
- A legnagyobb különbség mégis az ülés céljában keresendő: míg coaching célja a készségfejlesztés és a teljesítménynövelés, addig a terápia központjában a gyógyítás áll.
- Mint coach, tudomásul veszem a  szakmám korlátait, és olyan esetekben, ahol felmerül a mentális probléma gyanúja, tanácsolni fogom a mindenkori ügyfélnek, hogy keresse fel pszichológus vagy pszichiáter segítségét.

MI A KÜLÖNBSÉG A TANÁCSADÁS ÉS
A COACHING KÖZÖTT?

- A két tevekénység abban tér el egymástól, hogy míg a tanácsádás meghatározza az egyes tennivalókat a cél eléréséhez, addig a coaching abban segít, hogy az ügyfél maga ismerje fel a számára leginkább testhezálló megoldásokat. Tehát a coaching alkalmak során a fókusz az ügyfél cselekvő-, és kezdeményezőkészségére irányul.

- Mit is jelent ez? Coachként együtt gondolkodom Veled, a megfelelő kérdések mentén, de a válaszokat Neked kell megadnod. A célod eléréséhez vezető út lépéseit Te határozod meg, így biztos lehetsz abban, hogy a számodra leginkább kedvező eredménnyel zárul a folyamat. 
 

SZEMÉLYES ÉS BIZALMAS INFORMÁCIÓK KEZELÉSE, ETIKAI NORMÁK:

- A folyamat során készített jegyzeteket, dokumentumokat,  (beleértve a rögzített hang-, és videó  file-okat, beszélgetéseket), oly módon tárolom, majd semmisítem meg, amely biztosítja a titoktartást valamint a személyes és bizalmas adatok biztonságát. 
- Az eljárás megfelel a mindenkori jogszabályoknak és megállapodásoknak, nem kerül harmadik fél birtokába.

MILYEN GYAKRAN ÉS HÁNY COACHING ÜLÉSRE LESZ SZÜKSÉG?

- Egy coaching folyamat átlagosan 6-12 alkalmat jelent. Mivel ez a szám pontosan előre nem meghatározható, lehet több is, ha úgy érzed, erre van szükséged a célod eléréséhez. 

- Az egyes foglalkozások általában 60 percet ölelnek fel és általában 1-2 hetes rendszerességel követik egymást, figyelembe véve természetesen az igényeidet. Az 1. találkozó (~45 perces) díjmentes, hogy érdemben tudj dönteni arról, tényleg tudok-e Neked segíteni. 

bottom of page