Bizonyára Téged is bombáznak az alábbi üzenetek valamelyikével: „Légy pozitív!” „Lehetne rosszabb!” „Mindig mosolyogj!” - legyen szó a közösségi médiáról, akár a munkahelyi közegről.
Közben pedig a régi ismerős, a bűntudat gyötör, mert nem tudsz folyton „Zen” lenni és Buddhaként örülni, igaz? Lefogadom, hidegrázásod van a „hurráoptimista” sziruposságtól, mégis előtör a „szekunder szégyenérzet” ha szkeptikus, már-már szarkasztikus gondolataid vannak. Nem járok messze, ugye?
Ne aggódj, ez az ambivalens érzés TELJESEN NORMÁLIS!
Bármennyire is furcsán hangzik a „tragikus optimizmus” kifejezés, valószínűleg hosszútávon ő lesz a barátod. Az elnevezés Viktor Frankl-től származik. Elmélete szerint, az életben akkor is megtalálhatjuk a reményt és az értelmet, ha ezzel egyidejűleg elismerjük a veszteség, a fájdalom, és a szenvedés létezését. Vagyis, lehetőségünk van arra, hogy egymás mellett a jót és rosszat is megtapasztaljuk. Ez a „kéz a kézben”-i megtapasztalás elvezethet a személyes fejlődésünkhöz.
Szakértők szerint ez a fajta gondolkodás lehet most pontosan az, amire most, a pandémia idején szükségünk van: és ha egyszer túljutunk a járványon, a továbbiakban is a segítségünkre lehet.
UI: Úgyhogy ne érezd magad rosszul, ha időnként még az ágyból sincs kedved kikelni.
English Verison:
I am sure, you are bombarded with one of the following messages: "Be positive!" "It could be worse!" "Always smile!" – it doesnt matter if it is the social media or the workplace.
Meanwhile, the old acquaintance, guilt torments you because you can’t be “Zen” all the time and rejoice as a Buddha, right?
I bet, You have chills by “hurray optimistic” syrup, however the “secondary shame feeling" emerges, when you have skeptical, almost sarcastic thoughts. I am close to it, right?
Don’t worry, this ambivalent feeling is COMPLETELY NORMAL!
Even if the term “tragic optimism” sounds strange, it will be probably your friend in the long run.
The expression comes from Viktor Frankl. According to his theory, we can find hope and meaning in life, even if we acknowledge the existence of loss, pain, and suffering. So we have the opportunity to experience both: good and bad side by side. Therefore this “hand in hand” experience can lead us to our personal development.
Experts say this kind of thinking is the one that may we exactly need now, in this pandemic situation: and once we get thorugh virus, this attitude can help us in the future as well
P.S: So don’t feel bad if sometimes you don’t even feel that you want to get out of bed.
Comments